Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Danmark
24. maj 2012
Samtlige partier i Folketinget står bag en ny aftale om store ændringer i Forældreansvarsloven.
Foto: colourbox.com
Danmark - 08. februar 2012 21:01
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Ny lov skal lette livet for skilsmissebørn til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Ny lov skal lette livet for skilsmissebørn

Samtlige partier i Folketinget står bag en ny aftale om store ændringer i Forældreansvarsloven.
Hvis far og mor i fremtiden bliver skilt, får de ikke automatisk fælles forældremyndighed. Det er et af hovedpunkterne i en ny aftale om en ændring af forældreansvarsloven, som alle partier i Folketinget står bag.

- Forældre, der ikke kan samarbejde, og som ligger i et meget højt konfliktniveau, skal ikke længere nødvendigvis dømmes til fælles forældremyndighed, siger den socialdemokratiske Social- og integrationsminister Karen Hækkerup til Ritzau.

Lovændringen betyder også, at det fremover skal være muligt at afvise forældremyndighedssager.

- Der er nogle, der har brugt forældreansvarsloven som et springbræt til at rejse den ene sag efter den anden. Når den ene sag om forældremyndighed eller bopæl er færdig om mandagen, så rejser man en ny sag om tirsdagen, siger Karen Hækkerup.

Hun vil sammen med resten af Folketingets partier ændre loven, så man ikke kan rejse en sag igen, uden at der er nye oplysninger i sagen.

- Tidligere har loven fokuseret på forældrenes ret til børnene, men nu vil vi fokusere på børnenes ret til deres forældre. Børnene har været ladt alene med ansvaret for at få forældrene til at samarbejde, og det ansvar fjerner vi nu fra deres skuldre, siger Karen Hækkerup.

Forslagene til ændringer omfatter også, at samtaler med børn altid skal afholdes af en børnesagkyndig, og at det skal være muligt at udarbejde en undersøgelse af en forælders evne til at drage omsorg for barnet.

- Man skal ikke kunne chikanere sig til forældremyndighed. Det medregnes i det at være en god forælder, at man kan samarbejde. Undersøgelserne skal være med til at dokumentere, hvis der er forældre, der ikke magter at være forældre, siger Karen Hækkerup.

Social- og Integrationsministeriet oplyser, at lovforslaget sendes i høring i løbet af kort tid.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Danmark



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen