Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Faxe
04. februar 2012
Ny dyr afgørelse i E.ON-sagen
Siden stormødet i Terslev Hallen 8. oktober 2008 er priserne for fjernvarmen sænket fra 34.440 i 2009 til 27.993 kroner i 2010. Kunder som vil melde sig ud kan gøre det frem til 15. marts 2010. Men det bliver ikke billigt for E.ONs ledelse fik held med at fastholde en meget høj betaling for udtrædelse. På billedet ses E.ONs koncernjurist Thomas Andersen Thrane (tv), daværende businessmanager Henrik Rasmussen og kundecenterchef Lise Stampe samt daværende direktør Tore Harritshøj, som nu er forfremmet til koncerndirektør

Faxe - 17. februar 2010 14:19
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Ny dyr afgørelse i E.ON-sagen til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Ny dyr afgørelse i E.ON-sagen

1 har anbefalet denne artikel
Ørslev/Terslev: Kjeld Rasmussen, som bor på Nygårdsvej 4 i Ørslev, er målløs over den afgørelse, som Energiklagenævnet har truffet 11. februar 2010.

For den går stik imod Energitilsynets afgørelse fra 20. august 2009. En afgørelse som pålagde E.ON at indføre nye vedtægter med billigere udtrædelsesbetaling for de kunder, som opsiger fjernvarmen.

- Hvordan kan Energiklagenævnet - efter at have tænkt over sagen et halvt år - pludselig komme til en helt anden afgørelse end Energitilsynet. Det er fuldstændig forrykt, hvordan myndigheder, politikere og klageinstanserne har behandlet os. Det burde slet ikke kunne finde sted i Danmark, siger Kjeld Rasmussen.

Han står nu med en regning til E.ON for at forlade varmeværket i Terslev, som med et er steget fra de cirka 25.000 kroner, som Energitilsynets afgørelse lovede til foreløbig 49.300 kroner, som E.ON tidligere har informeret ham om. Hertil kommer i begge tilfælde gravearbejde og en ny varmekilde til huset.

- Alt er grotesk i den her sag. E.ONs klage til Energiankenævnet blev jo afleveret i hemmelighed uden om E.ONs bestyrelse, som E.ON er fuldstændig ligeglade med. Og nu bliver alt, som E.ON vil have det. Jeg må formode, at Energiklagenævnet opererer efter den samme lovgivning som Energitilsynet, det ser bare ikke sådan ud, siger Kjeld Rasmussen, som opsagde fjernvarmen få dage efter at Energitilsynets tilkendegivelse om en billigere udtrædelse kom den 25. juni 2009.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Faxe



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk