Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Danmark
24. maj 2012
Gentofte og andre nordsjællandske kommuner er storforbrugere af au pair-ordningen.
Foto: Colourbox.com
Danmark - 12. februar 2012 13:11 Opdateret 12. februar 2012 18:18
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Nordsjællænderne sidder på au pair-pigerne til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Nordsjællænderne sidder på au pair-pigerne

Gentofte og andre nordsjællandske kommuner er storforbrugere af au pair-ordningen.
De skulle oprindeligt udvide deres "kulturelle horisont" med ordningen.

Men 40 år efter, at den såkaldte au pair-ordning blev indført, afslører tallene, at denne horisont hovedsagelig er indskrænket til Nordsjælland - og til dels København.

Ifølge en række opgørelser fra beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) tegner alene Gentofte Kommune sig for 2506 af de i alt 12.709 opholdstilladelser, som au pair-personer, der er blevet givet fra 2005 og til i dag.

Den velhavende nordsjællandske kommune følges af den ligeledes velhavende nordsjællandske kommune Rudersdal med 1387 opholdstilladelser i perioden, mens København kommer ind på tredjepladsen med 1185 tilladelser.

Derefter følger de to nordsjællandske kommuner Hørsholm og Lyngby-Taarbæk med henholdsvis 556 og 539 opholdstilladelser, med Frederiksberg på sjettepladsen med 417 tilladelser.

Helt i bund ligger Samsø Kommune, hvor der er udstedt én opholdstilladelse - tilbage i 2005.

I loven står, at "formålet med et au pair-ophold er, at au pair-personen kan forbedre sine sproglige og eventuelle faglige kundskaber samt udvide sin kulturelle horisont".

Meningsmålinger har dog afsløret, at flertallet af danskerne mest ser au pair-personerne, som i de fleste tilfælde er piger, som billig arbejdskraft.

I dag skal en au pair have mindst 3150 kroner i lommepenge om måneden. Hun/han må arbejde tre til fem timer om dagen i op til seks dage om ugen. Det giver en løn på ned til 25 kroner i timen plus gratis kost og logi.

Opgørelserne afslører samtidig, at 867 af de i alt 1805 opholdstilladelser til au pair-personerne, der blev givet i 2011, var til husstande med to børn. Her var den gennemsnitlige alder på børnene 6,24 år.

Beskæftigelsesministeren har bebudet en revisionen af au pair-ordningen senere på året.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Danmark



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen