Børge Madsen mener, at Nordea Sorø har klaret det finansielle stormvejr godt. Han forventer moderat vækst igen i år.
Foto: Thomas Krakau.
Foto: Thomas Krakau.
Send artiklen Nordea klarede blæsten til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Nordea klarede blæsten
Andre læsere anbefaler:
SORØ: Midt i en krisetid, med finansielle vindstød af stormstyrke, er det lykkedes Nordea Sorø at komme ud af 2009 med et resultat, som filialdirektør Børge Madsen godt vil være bekendt at vise frem.
Bankens indtjeningsniveau faldt i 2009 ganske vist til 18,2 mio. kr. - mod 21,5 mio. kr. året før - men set i lyset af det finansielle stormvejr, der har været inde over landet og verden, var det trods alt en tilfreds Børge Madsen, der mandag aften præsenterede tallene ved det store årsmøde i Sorø Hallen:
- Det samlede forretningsomfang på ind- og udlån i 2009 er vokset med hele 53 mio. kr. til 2,5 milliarder kroner. Det behøver vist ikke yderligere kommentarer, men det er rigtig, rigtig mange penge.
Flere relevante nyheder Bankens indtjeningsniveau faldt i 2009 ganske vist til 18,2 mio. kr. - mod 21,5 mio. kr. året før - men set i lyset af det finansielle stormvejr, der har været inde over landet og verden, var det trods alt en tilfreds Børge Madsen, der mandag aften præsenterede tallene ved det store årsmøde i Sorø Hallen:
- Det samlede forretningsomfang på ind- og udlån i 2009 er vokset med hele 53 mio. kr. til 2,5 milliarder kroner. Det behøver vist ikke yderligere kommentarer, men det er rigtig, rigtig mange penge.
- få nyhedsbrevet
Filialdirektøren er behersket optimist, når det gælder 2010. Ganske vist ser det ud til, at der er fremgang for dansk økonomi her først på året, og en moderat vækst for banken ligger i kortene, men:
- Fremgangen kan også blive mindre. Der lurer stadig skyer i horisonten, som kan skygge for opsvinget. Politikern vil på et tidspunkt blive nødt til at stramme finanspolitikken, og den fortsat stigende arbejdsløshed kan give øget usikkerhed og få forbrugerne til at holde igen.






