Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Furesø
24. maj 2012
Farum Midtpunkt kæmper med pcb-problemer, men en løsning er ikke nedrivning, siger udvalgsformand.
Foto: Thomas Arnbo
Furesø - 20. januar 2012 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Nej til nedrivning af midtpunkt-boliger til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Nej til nedrivning af midtpunkt-boliger

Andre læsere anbefaler:
Furesø fejrer sine gulddrenge
Farum: Pcb-fugerne i Birkhøjterrasserne i Farum Midtpunkt ville også skulle fjernes inden total nedrivning, og derfor kan Furesø Kommune godkende den løsning, som Furesø Boligselskab og beboerdemokratiet i Farum Midtpunkt foreslår.

Det bemærker formanden for Planudvalget, John Ingemann Allentoft (K):

- Den foreslåede prøverenovering af Blok 46 i Farum Midtpunkt er en langt mindre omkostningstung metode end en total nedrivning og efterfølgende genopbygning af de 295 lejligheder i Birkhøjterrasserne. En total nedrivning ville alligevel indebære, at pcb-fugerne skulle fjernes på tilsvarende måde som ved renoveringen, forklarer han og tilføjer:

- Som tidligere fremført vil det ifølge både vores og KABs beregninger nemt koste mellem to og tre gange så meget at rive ned og genopbygge end at renovere. Landsbyggefonden vil ikke finansiere en nedrivning og genopbygning, sålænge renoveringsløsningen ikke er afprøvet. Vi må i den forbindelse heller ikke overse den økonomi, der er forbundet med en nedrivning af blokkene på Birkhøjterrasserne.

John Ingemann Allentoft understreger, at uanset om blokkene skal renoveres eller rives ned, så skal alle pcb-fuger og de forurenede byggematerialer skæres fra og håndteres som farligt affald.

- Boligselskabet "spilder" derfor ikke penge ved at renovere en blok for derefter tage stilling til, om resultatet er godt nok, siger han.

I følge John Ingemann Allentoft har Furesø Kommune som tilsynsførende myndighed et stort fokus på, at sundhedsmyndighedernes regler og embedslægens anbefalinger overholdes. Den seneste undersøgelse, der viser et forhøjet indhold af pcb i blodet hos de undersøgte beboere, bekræfter endnu engang, at den igangsatte renovering er nødvendig og bør fortsætte.

- Ingen beboere kommer til at flytte ind i de renoverede lejligheder, med mindre sundhedsmyndighedernes krav er opfyldt. Det siger sig selv, siger udvalgsformanden.

Læs mere i Frederiksborg Amts Avis fredag.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Furesø



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen