Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Rudersdal
09. februar 2012
Næring til læring med Robin Hood
Rikke Rohde er til dagligt medhjælper i Børnehuset Sjælsø i Birkerød. Men i går var hun "Lille John". På billedet kæmper hun mod Magnus, der var en af de cirka 90 børn, der i går havde Robin Hood dag i Rude Skov.


Rudersdal - 09. september 2010 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Næring til læring med Robin Hood til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Næring til læring med Robin Hood

Rudersdal: 90 børn fra fem børnehuse i Institution Ravnsnæs havde i går Robin Hood-dag i Rude Skov. Her mødte børnene blandt andre Lady Marian, Broder Tuck og Kong Richard

- Robin Hood-dagen skal give næring til børnenes læring og leg. Det er sjovt at lave rollespil med børn. Det er en fantastisk oplevelse for dem at være så mange sammen om en fælles oplevelse, og dette er en dag, de husker og snakker om længe efter, siger Anne Richardt til Frederiksborg Amts Avis.

Hun er ansat på Naturskolen og primus motor for dagen og fortæller, at børnene i forvejen har hørt historien om Robin Hood ude i børnehusene, men at dagen i skoven er med til fodre børnenes fantasi yderligere.

Og fodret med indtryk det blev børnene, der blev samlet lidt før klokken 09.30 i går. Snakken gik livligt, men pludseligt blev der stille. En kvinde kom ridende direkte mod børnene.

- GIV AGT... Nu kommer Kong Richard Løvehjerte. Knæl for kongen, lød det højt fra Bente Andersen, der denne dag var Kong Richards tro væbner.

Bag hende kom Leif Pedersbæk ridende med krone på hovedet.

- Lady Marian er i stor fare. Jeg har brug for Jeres hjælp. Vil I hjælpe mig, spurgte han de opslugte børn, der svarede med en rungende "Jaaaaah".

Mange af børnene var klædt ud. Drengene med grønne Robin Hood hatte og pigerne med slør, prinsessekroner og fine hårbånd. I grupper og i selskab med pædagogerne fra de fem børnehuse blev børnene herefter sendt ud i skoven, hvor der ventede seks poster.

Naturskolens næste børnekultur- og natur arrangement er til november, hvor der er Pippi og Emil dag. Sidste år var dagen for institutionerne i det gamle Søllerød. Derfor er det i år institutionerne fra Birkerød, der kan melde sig til.
Næring til læring med Robin Hood
Stakkels Lady Marian alias Maria Grunnet fra Høsterkøb Børnehave var fanget bag tremmer i observatoriet overfor Naturskolen i Rude Skov.
Foto: Thomas Arnbo

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Rudersdal



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk