NBA-træner får bøde for at skyde dreng ned
Foto: Cal Sport Media/Sipa /Scanpix
Foto: Cal Sport Media/Sipa /Scanpix
Send artiklen NBA-træner får bøde for at skyde dreng ned til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
NBA-træner får bøde for at skyde dreng ned
Træneren for Dallas Mavericks får bøde for at have ramt en dreng med en basketball, træneren sparkede til.
Både ejeren og træneren for de forsvarende NBA-mestre har fået bøder af organisationen bag verdens bedste basketball-liga.
Dallas Mavericks-træner Rick Carlisle har fået en ret uheldig bøde på 35.000 dollar, svarende til 196.000 kroner, efter torsdagens nederlag til Oklahoma City.
Flere relevante nyheder Dallas Mavericks-træner Rick Carlisle har fået en ret uheldig bøde på 35.000 dollar, svarende til 196.000 kroner, efter torsdagens nederlag til Oklahoma City.
- få nyhedsbrevet
Med ni minutter tilbage af opgøret sparkede træneren til en bold, der landede ude blandt tilskuerne og ramte en dreng i hovedet.
- Jeg accepterer bøden og fortryder, at det skete, selv om det var et uheld. Nu må jeg se fremad, siger Carlisle til avisen Dallas Morning News.
Drengen kom ikke alvorligt til skade, og Carlisle, som straks henvendte sig til den forurettede og undskyldte, indrømmer, at han sigtede efter en af dommerne.
Netop dommerne var Mavericks' ejer Mark Cuban yderst utilfreds med. Derfor var han ganske hård i sin kritik af dommerne efter opgøret.
Det koster ejeren en bøde på 75.000 dollar, svarende til 487.500 kroner.






