Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Verden
24. maj 2012
Verden - 22. februar 2012 18:03
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Mubarak bliver dømt i juni til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Mubarak bliver dømt i juni

Andre læsere anbefaler:
I juni falder dommen i sagen mod Egyptens ekspræsident, der er sigtet for at beordre drab på demonstranter.
Egyptens afsatte præsident, Hosni Mubarak, risikerer at få en dødsdom, når en domstol i Kairo afsiger dom i sagen mod ham den 2. juni.

Det oplyser dommer Ahmed Refaat.

Mubarak er anklaget for at have givet sikkerhedsstyrkerne ordre til at dræbe demonstranter, der i januar og februar sidste år protesterede mod hans regime.

Også tidligere indenrigsminister Habib el-Adly og seks af det tidligere styres sikkerhedschefer er sigtet for deres rolle i drabene på over 850 demonstranter.

Tusindvis af andre rundt om i Egypten blev såret, da sikkerhedsstyrker slog hårdhændet ned på demonstrationerne.

Efter 18 dages protester trådte Hosni Mubarak tilbage og overdrog magten til et militærråd, der fortsat er Egyptens øverste myndighed.

Foruden drabssigtelsen er Mubarak og hans to sønner, Alaa og Gamal, sigtet for korruption.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Verden



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen