Branden i affaldsbjerget, der var alt for stort i forhold til det tilladte, tog næsten 10 dage at slukke.
Foto: Niels Hjerrrild, Scanpix
Foto: Niels Hjerrrild, Scanpix
Send artiklen Millionregning skal sendes videre til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Millionregning skal sendes videre
Fredensborg: Den ugelange brand i affaldsbjerget på Toelt Losseplads kostede Nordsjællands Brandvæsen 3500 mandetimer. Ressourceforbruget blev opgjort til 850.000-900.000 kroner, og det blev økonomiudvalget forleden orienteret om af borgmester Olav Aaen (V).
Han sidder også i bestyrelsen for Nordforbrænding, der driver affaldslageret på Toelt Losseplads. På økonomiudvalget var der enighed om, at udgifterne til at slukke branden søges dækket af Nordforbrænding. Et synspunkt som også Helsingørs borgmester, Per Tærsbøl, har givet udtryk for.
Flere relevante nyheder Han sidder også i bestyrelsen for Nordforbrænding, der driver affaldslageret på Toelt Losseplads. På økonomiudvalget var der enighed om, at udgifterne til at slukke branden søges dækket af Nordforbrænding. Et synspunkt som også Helsingørs borgmester, Per Tærsbøl, har givet udtryk for.
- få nyhedsbrevet
Nordsjællands Brandvæsen er et fælleskommunalt selskab, der drives af Fredensborg og Helsingør Kommuner.







