Olietankskibet Elba og olieopsamlingsplatformen Meloria ligger søndag ved siden af Concordia.
Foto: Giampiero Sposito /Scanpix
Foto: Giampiero Sposito /Scanpix
Send artiklen Million liter olie pumpes ud af Concordia til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Million liter olie pumpes ud af Concordia
Andre læsere anbefaler:
Med to ugers forsinkelse bliver det ulykkesramte krydstogtskib Costa Concordia nu tømt for brændstof.
Redningsarbejderne er begyndt at pumpe brændstof ud af det forligste krydstogtskib Costa Concordia. Ved at tømme skibet håber myndighederne at kunne dæmme op for en mulig miljøkatastrofe.
Det skriver The Guardian.
Arbejdet skulle være påbegyndt for næsten to uger siden, men høje bølger og dårligt vejr har flere gange udskudt arbejdet.
Flere relevante nyheder Det skriver The Guardian.
Arbejdet skulle være påbegyndt for næsten to uger siden, men høje bølger og dårligt vejr har flere gange udskudt arbejdet.
- få nyhedsbrevet
I første omgang er det en enkelt tank, som bliver tømt. Der er i alt 15 tanke, som skal tømmes.
Costa Concordia har hele 1,9 millioner liter brændstof om bord, og ifølge myndighederne vil det tage 28 dage at få tømt tankene.
- Vi forventer, at der vil være godt vejr de næste fem dage, og så vil vi arbejde i døgndrift, siger Bart Huizing, som er med til at lede arbejdet.
- Jeg håber, at vi vil have det meste ude inden udgangen af ugen.
Redningsmandskabet har sat ventiler fast på tankene, en i bunden og en på toppen. På ventilerne er slanger sat fast, og mens olien bliver suget ud af tanken, bliver saltvand sendt ind for at udfylde hulrummet.
Lige siden katastrofen på skibet indtraf den 13. januar, har flere været bekymret for, at brændstoffet kunne sive ud af tankene og skabe en miljøkatastrofe ved øen Giglio. Også de italienske myndigheder har været ude med advarsler.
Der har dog ikke - ifølge miljøorganisationer og myndigheder - været nogle alvorlige lækager.
Der var 4229 mennesker om bord, heriblandt godt 1000 besætningsmedlemmer, da Costa Concordia stødte på grund og sank ud for Toscanas kyst.
Kaptajnen for skibet er mistænkt for at være skyld i ulykken.
Hidtil har redningsmandskabet fundet 17 af de 32 personer, der formodes at være omkommet, efter Costa Concordia ramte et klippeskær.






