Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Danmark
10. februar 2012
Danmark - 10. marts 2010 17:21 Opdateret 10. marts 2010 17:28
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Menneskelig fejl skyld i somaliers flugt til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Menneskelig fejl skyld i somaliers flugt

Et ulåst vindue og et spring fra anden sal sikrede manden, der sigtes for drabet på sagsbehandler Birthe Christiansen, en vej ud af et psykiatrisk hospital.
Det var en menneskelig fejl, der gjorde det muligt at flygte for en 28-årige drabssigtet somaliske mand. Et ulåst vindue blev hans billet til friheden fra Aalborg Psykiatriske Sygehus. Det erkender sygehusets ledende overlæge.

Flugtfangen sigtes for drabet på sagsbehandleren Birthe Christiansen i Holstebro 27. januar, og politiet betegner ham som farlig.

I pausen mellem to samtaler på hospitalet, hvor manden ubevogtet sad på en aflåst gang og spise frokost, lykkedes det ham at snige sig ind på et ulåst kontor og springe ud af et åbent vindue. Han sprang fra anden sal ned på en mur og videre ned på jorden.

- Det er politiet, der vurderer om en person er flugttruet, og så giver de os besked og er desuden til stede under hele samtaleforløbet. Ingen havde vurderet, at manden var flugttruet, fortæller ledende overlæge i psykiatrien i Region Nordjylland, Tina Gram Larsen.

Hun betegner det som en menneskelig fejl, at vinduet og kontoret ikke var aflåst.

Det er langt fra første gang, at en fange er flygtet fra en psykiatrisk afdeling. Tina Gram Larsen kan ikke forsikre, at en lignende flugt ikke vil ske igen fra det psykiatriske hospital.

- Vi vil helt sikkert prøve at få lavet nogle procedurer, der gør, at vinduer, der skal være låst, forbliver låst. Men jeg kan ikke garantere, at vi altid kan sikre, at folk ikke har mulighed for at stikke af fra os. Der vil altid kunne ske menneskelige fejl, siger hun.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Danmark



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk