Torup Sogns Menighedsråd skal nu rette op på det dårlige arbejdsmiljø, der i længere tid har tynget medarbejderne.
Foto: Allan Nørregaard/arkiv
Foto: Allan Nørregaard/arkiv
Send artiklen Menighedsråd får påbud af Arbejdstilsynet til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Menighedsråd får påbud af Arbejdstilsynet
1 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Der er hjælp på vej til de ansatte på kirkegårdene i Torup og Lynæs i Nordsjælland. Medarbejderne lider under så stor arbejdsmængde og tidspres, at flere har været tæt på at bryde sammen, skriver Nyhedsbrevet 3F.
Arbejdstilsynet vil nu give et påbud til arbejdsgiveren - Torup Sogns Menighedsråd. Det fremgår af et mødenotat fra Arbejdstilsynet fra den 18. februar. Her stilles der desuden krav om, at menighedsrådet anvender en autoriseret rådgiver til at komme problemerne til livs.
- Det er godt, at der nu endelig sker noget, så vi kan få løst problemet. Det går hårdt ud over medarbejderne, siger Jesper Lund-Larsen, arbejdsmiljøkonsulent i 3F.
Flere relevante nyheder Arbejdstilsynet vil nu give et påbud til arbejdsgiveren - Torup Sogns Menighedsråd. Det fremgår af et mødenotat fra Arbejdstilsynet fra den 18. februar. Her stilles der desuden krav om, at menighedsrådet anvender en autoriseret rådgiver til at komme problemerne til livs.
- Det er godt, at der nu endelig sker noget, så vi kan få løst problemet. Det går hårdt ud over medarbejderne, siger Jesper Lund-Larsen, arbejdsmiljøkonsulent i 3F.
- få nyhedsbrevet
Påbuddet er dog i første omgang kun sendt i høring. Menighedsrådet kan frem til den 9. marts indsende bemærkninger til påbuddet. Først herefter vil Arbejdstilsynet træffe deres endelige afgørelse.
Formand for Torup Menighedsråd Kurt Bach Christensen ønsker på nuværende tidspunkt ikke at udtale sig om sagen. Han afventer blandt andet, hvad Landsforeningen for Menighedsråd råder dem til.







