Biler til og fra de to kommende centerbutikker på henholdsvis 30.000 og 40.000 kvadratmeter på Møllebrogrunden vil skabe trængsel på vejene i Hillerød.
Foto: Christian Mailand
Foto: Christian Mailand
Send artiklen Megacenter forværrer trafikken til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Megacenter forværrer trafikken
2 har anbefalet denne artikel
Hillerød: Opførelsen af et nyt center på Møllebrogrunden vil give 12.552 ekstra biler i døgnet. Det giver markant længere kødannelser på vejnettet og en stigning i forsinkelserne. Det vurderer et nyt udkast til et trafiknotat fra Via Trafik, som dermed bekræfter kommunens tidligere undersøgelser, skriver Frederiksborg Amts Avis.
De mange ekstra biler vil især belaste tre områder af byen. Det gælder Nordstensvej-Hostrupsvej-Sdr. Jernbanevej, hvor trafikken allerede i dag er intensiv med lange kødannelser, det gælder rundkørslen ved Milnersvej/Roskildevej, hvor kødannelser og forsinkelser vil optræde i længere tid, og det gælder rundkørslen Herredsvejen/Tulstrupvej/Egespurs Alle, hvor den nuværende trafikafvikling forværres mærkbart.
Flere relevante nyheder De mange ekstra biler vil især belaste tre områder af byen. Det gælder Nordstensvej-Hostrupsvej-Sdr. Jernbanevej, hvor trafikken allerede i dag er intensiv med lange kødannelser, det gælder rundkørslen ved Milnersvej/Roskildevej, hvor kødannelser og forsinkelser vil optræde i længere tid, og det gælder rundkørslen Herredsvejen/Tulstrupvej/Egespurs Alle, hvor den nuværende trafikafvikling forværres mærkbart.
- få nyhedsbrevet
Det får Møllebrogruppen, der har fulgt udviklingen af megacentret tæt, til at reagere.
"En gennemførelse af forslaget bliver simpelthen en for stor miljøbelastning af Hillerød bymidte, skriver gruppen i en udtalelse til Miljø- og Teknikudvalget, der skal behandle sagen onsdag.
- Der står direkte i notatet, at trafikken vil blive så forøget igennem de stræk i byen, at det vil give mærkbare forsinkelser. Vi har alle vores personlige oplevelse, at trafikken allerede er belastet af gennemkørende trafik. Vores grundlæggende holdning er, at al den trafik, som sådant et storcenter tiltrækker, gør, at det ikke bør ligge i bymidten, men i periferien, hvor der er større veje, siger Hans Wennerberg, der er en af Møllebrogruppens tre talsmænd.






