Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Frederikssund
24. maj 2012
Nudee, af racen Skinny Marsvin.
Foto: Lars SkovFoto: Lars Skov
Frederikssund - 30. juni 2009 07:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Masser af marsvin til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Masser af marsvin

2 har anbefalet denne artikel
Slangerup: Nudee er et marsvin af arten Skinny. Hun ligner mest en meget lille flodhest, for pelsen mangler - hendes krop er dækket af små dun, og det eneste sted, hun ligner et pelsdyr, er på næsen og i ørerne.

Til gengæld er pelsen på næsen vigtigt - det er den, der afgør, hvor fint et Skinny Marsvin hun er. Og selv om Nudee mangler lidt pels på snuden, er hun blevet nummer ét to gange på en udstilling.

- Skinny Marsvin fås i alle farver ligesom andre marsvin. De er bare uden hår. Men de skal have hår på fødderne, næsen og ørerne, fortæller Nudees ejer, Nina Nielsen fra Køge.

I weekenden var Nudee en af de 495 marsvin, der var til DM i Marsvin, Dansk Marsvineklubs 25 års jubilæumsudstilling i Slangeruphallen. Med 26 forskellige racer var der nok at kigge på, som de langhårede peruvianere og ruhårede marsvin.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Frederikssund



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen