Tre maskerede mænd truede sig til et større pengebeløb i et hjemmerøveri hos en 62-årig mand i Fredensborg.
Foto: Kristian Kirk Mailand/Maimento
Foto: Kristian Kirk Mailand/Maimento
Send artiklen Maskerede hjemmerøvere truede 62-årig til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Maskerede hjemmerøvere truede 62-årig
Tre maskerede mænd truede sig til et større pengebeløb i et hjemmerøveri hos en 62-årig mand. Det er sket på en privatadresse på Langerødvej i Danstrup uden for Fredensborg.
En 62-årig mand i Danstrup tæt ved Fredensborg blev kort før midnat onsdag udsat for et hjemmerøveri, da tre maskerede mænd dukkede op på hans bopæl.
- De tre mænd truer med en pistol og slipper af sted med et større kontant pengebeløb. De kører derfra i en uidentificeret bil, siger vagtchef ved Nordsjællands Politi Anders Schütt.
Flere relevante nyheder - De tre mænd truer med en pistol og slipper af sted med et større kontant pengebeløb. De kører derfra i en uidentificeret bil, siger vagtchef ved Nordsjællands Politi Anders Schütt.
- få nyhedsbrevet
Den 62-årige mand har det efter omstændighederne godt, siger vagtchefen.
- Han er rimeligt fattet, fortæller Anders Schütt.
Indtil videre har politiet ikke noget signalement af de tre mænd. De var iført elefanthuer og talte dansk med udenlandsk accent.
Politiet har natten til torsdag teknikere på gerningsstedet. Efterforskningen skal nu klarlægge, om det var tilfældigt, at hjemmerøveriet skete netop hos den 62-årige mand.






