Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Verden
24. maj 2012
Verden - 10. februar 2012 04:25
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Marinesoldater undgår straf for naziflag til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Marinesoldater undgår straf for naziflag

Andre læsere anbefaler:
En gruppe amerikanske marinesoldater undgår at blive straffet for et billede med nazilignende symboler.
En gruppe amerikanske marinesoldater, der fik taget et billede i Afghanistan, hvor de står foran et flag med nazilignende symboler, slipper for straf. Det oplyser den amerikanske hær.

Billedet, der blev taget i september 2010, viser flere marinesoldater med et flag med nazirelaterede symboler, hedder det i en erklæring fra Camp Pendleton i Californien.

Myndighederne blev opmærksom på sagen i november 2011, efter billedet var blevet lagt ud på internettet. Soldaterne på billedet var fra 1st Reconnaissance Battalion, 1st Marine Division Expeditionary Force.

- Billedet ser ud til at være blevet taget i byen Sangin i Afghanistan, siger Mark Olivia, der er talsmand i hæren til nyhedsbureauet AFP.

I en erklæring fra hæren hedder det, at episoden blev vurderet til ikke at være racistisk motiveret. De involverede har erkendt, at symbolerne kunne misforstås, og at de ikke er et udtryk for soldaternes holdninger.

De overordnede har afgjort, at episoden ikke skal have konsekvenser for de involverede. Samtidig er alle soldater i enheden blevet mindet om, at den slags opførsel ikke vil blive tolereret, og at yderligere episoder kan blive straffet.

- Historien forbundet med disse symboler lever ikke op til vores traditioner og kerneværdier, hedder det videre i erklæringen.

I sidste måned igangsatte Pentagon en undersøgelse af en chokerende video af amerikanske marinesoldater, der urinerede på ligene af oprørssoldater i Afghanistan.

Den amerikanske forsvarsminister fordømte handlingerne i videoen som "dybt beklagelige."

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Verden



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen