Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Danmark
24. maj 2012
Danmark - 04. februar 2012 09:36 Opdateret 04. februar 2012 13:25
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Mand fængslet for at slå ekskone med hylde til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Mand fængslet for at slå ekskone med hylde

En mand opsøger sin fraskilte kone. Da hun afviser ham, slår han hende og truer med at dræbe hende og børnene.
En 39-årig mand blev lørdag fængslet for grov vold og trusler mod sin 40-årige ekskone i Risskov ved Aarhus.

Eksmanden var netop vendt hjem til Danmark efter et besøg i Somalia og opsøgte fredag aften sin tidligere hustru, der bor på Tjelevej i Risskov.

Da kvinden afviste ham og gjorde klart, at hun ikke ønskede hans tilstedeværelse i sit hjem, slog han hende gentagne gange, blandt andet med en hylde fra en reol.

Desuden truede han med at slå kvinden og hendes fire børn ihjel med en medbragt kniv, oplyser Østjyllands Politi.

Kvinden måtte efter mødet med eksmanden på skadestuen til undersøgelse og behandling.

Politiet blev tilkaldt kort efter klokken et og anholdt manden.

Han sigtes for vold af særlig farlig karakter og trusler på livet samt for overtrædelse af loven om euforiserende stoffer på grund af noget khat.

Den 39-årige blev lørdag fremstillet i grundlovsforhør i Retten i Aarhus, hvor dommeren varetægtsfængslede ham frem til den 2. marts.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Danmark



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen