Merida MTB Marathon har brug for aktive tilskuere, der kan heppe rytterne videre. Når bentøjet skriger, giver et hujende publikum lige lidt ekstra energi.
Foto: Thomas Arnbo
Foto: Thomas Arnbo
Send artiklen MTB-race har brug for engageret publikum til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
MTB-race har brug for engageret publikum
Andre læsere anbefaler:
Hillerød: Henrik Henriksen, der er formand for Klub MTB Marathon, som står for weekendens store mountainbike-løb, er både glad og stolt over Merida MTB Marathon - både som arrangør og som deltager.
- Vi synes jo selv, at vi står for et af de bedste løb i Danmark. Hele logistikken omkring løbet er i top. Og som rytter, der har kørt ved alle 16 Merida MTB Marathon, er jeg rigtigt glad for, at vi kan cykle på unikke ruter hele vejen, i stedet for man skal køre fire gange i cirkler på den samme 25-kilometers rute for at komme op på en 100 kilometer-tur, forklarer Henrik Henriksen.
Flere relevante nyheder - Vi synes jo selv, at vi står for et af de bedste løb i Danmark. Hele logistikken omkring løbet er i top. Og som rytter, der har kørt ved alle 16 Merida MTB Marathon, er jeg rigtigt glad for, at vi kan cykle på unikke ruter hele vejen, i stedet for man skal køre fire gange i cirkler på den samme 25-kilometers rute for at komme op på en 100 kilometer-tur, forklarer Henrik Henriksen.
- få nyhedsbrevet
Men selvom løbet kører som det skal, mangler der lidt, før alt det omkring Merida MTB Marathon er i top.
- Det ville være dejligt med flere tilskuere og mere opbakning til løbet, siger Henrik Henriksen.
- Når der er løb i Sverige, står folk side om side og følger med eller går ture i skoven og hilser på rytterne, der suser forbi på stierne. Og ved VM i København og Rudersdal så vi en fantastisk opbakning fra publikum, men det mangler desværre lidt ved Merida MTB Marathon, forsætter han.
Han har derfor en opfordring til alle borgere i Hillerød og omegn.
- Kom ud og sig hej! Det er søndag, så gå en tur i efterårsskoven og vink og hep på rytterne. Når man har kørt i flere timer, og lårene skriger, så er sådan en klapsalve fra en glad tilskuer ligesom et klap på skulderen, der giver et ekstra boost energi. Det varmer altså, siger Henrik Henriksen.






