Solhøjgaard ved Fredensborg i Nordsjælland er efter en halvering af salgsprisen blevet solgt.
Her er det den tidligere ejer Bjarne Landsfeldt, der som leder af bevægelsen Transcendental Meditation, købte ejendommen i 2007.
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Send artiklen Lystejendom solgt med kæmpe rabat til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Lystejendom solgt med kæmpe rabat
1 har anbefalet denne artikel
Lystpalæet Solhøjgaard ved Fredensborg i Nordsjælland er netop blevet solgt med en rabat på 32,5 mio. kr. Palæet, der har haft flere prominente ejere, skriver sig dermed ind i historien med et af Danmarkshistoriens største kontante nedslag. Det skriver Lokalavisen.dk
Prisen for Solhøjgaard var oprindelig på 65 mio. kroner. Sælgeren Bjarne Landsfeldt, der som leder af bevægelsen Transcendental Meditation er kendt som "Raja Bjarne." har flere gange måtte sænke prisen, således at palæet endelig blev afsat til den halve pris - 32.5 mio. kr. Den nye ejer er Flemming Velin, der er ejer af Virksomheden Scanvet.
Flere relevante nyheder Prisen for Solhøjgaard var oprindelig på 65 mio. kroner. Sælgeren Bjarne Landsfeldt, der som leder af bevægelsen Transcendental Meditation er kendt som "Raja Bjarne." har flere gange måtte sænke prisen, således at palæet endelig blev afsat til den halve pris - 32.5 mio. kr. Den nye ejer er Flemming Velin, der er ejer af Virksomheden Scanvet.
- få nyhedsbrevet
Solhøjgaard har tidligere været ejet af automobilkongen Axel Pitzner, og var efter hans død en central del af en større arvestrid.






