Radiostar spillede til fredagens klimakoncert sammen med Kaffedrop og Mala Costumbre.
Foto: Poul Thygesen
Foto: Poul Thygesen
Send artiklen Lys forude for Truckhallen efter klimakoncert til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Lys forude for Truckhallen efter klimakoncert
Hillerød: Der er lys forude for Truckhallen efter fredagens klimakoncert. Med overskuddet fra begivenheden får spillestedet nemlig råd til at købe en energibesparende LED-belysning, som er Truckhallens store ønske.
Godt 150 mennesker havde fundet vejen til koncertstedet fredag aften, hvor der var arrangeret en støtte-koncert for at skaffe penge til det energibesparende scenelys. Koncerten blev gennemført med netop den belysning, som Truckhallen nu selv kan investere i.
CDS Lightning, der havde leveret lyset, viste publikum de mange effektmuligheder, og musikerne fik den gode oplevelse, at lyset ikke afgiver varme som normalt scenelys.
Flere relevante nyheder Godt 150 mennesker havde fundet vejen til koncertstedet fredag aften, hvor der var arrangeret en støtte-koncert for at skaffe penge til det energibesparende scenelys. Koncerten blev gennemført med netop den belysning, som Truckhallen nu selv kan investere i.
CDS Lightning, der havde leveret lyset, viste publikum de mange effektmuligheder, og musikerne fik den gode oplevelse, at lyset ikke afgiver varme som normalt scenelys.
- få nyhedsbrevet
- Overskuddet ligger på den rigtige side af 20.000 kroner, så nu kan vi købe et LED-lysanlæg til Truckhallen, stort set som det publikum blev præsenteret for ved koncerten. Vi nåede vores mål både i forhold til scenelyset, men også i forhold til at give publikum nogle rigtigt gode musikoplevelser på højt plan, oplyser Ole Stilling, som var med til at arrangere koncerten.







