Send artiklen Livsvigtigt motionsløb blev en succes til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Livsvigtigt motionsløb blev en succes
1 har anbefalet denne artikel
Egentlig er scenen alt for langt fra publikum, men Isabella Rasmussens stemme og ord når helt ud over scenekanten. Løbets hovedpersoner er klædt i gule T-shirt, og musikken og teksten til "En ny dag i morgen" sætter tiden i stå lørdag på Herlufsholm Stadion.
Sygdommens konsekvenser står malet i ansigterne - både blandt de fightere, som stadig kæmper med med kræften, og de mange pårørende. De to "gamle" veninder Else Hansen, Næstved, og Susanne Simmelsgaard, Karrebæksminde, er blandt fighterne, som indleder løbet med en æresrunde på stadion med De Grønnes Tambourkorps i spidsen.
Flere relevante nyheder Sygdommens konsekvenser står malet i ansigterne - både blandt de fightere, som stadig kæmper med med kræften, og de mange pårørende. De to "gamle" veninder Else Hansen, Næstved, og Susanne Simmelsgaard, Karrebæksminde, er blandt fighterne, som indleder løbet med en æresrunde på stadion med De Grønnes Tambourkorps i spidsen.
Tilde er også med
Den gule T-shirt bliver også båret af otte-årige Tilde Hemmingsen fra Gelsted. Hun får følgeskab sin tvillingesøster Malou, som har været vidne til sin søsters kræftsygdom, som nu heldigvis er væk igen.- få nyhedsbrevet
- Jeg blev meget berørt. Der er en helt speciel stemning her, siger Else Hansen, som fik konstateret brystkræft i 2007. Hun er frisk igen efter operation og kemoterapi, men frygten for, at sygdommen vender tilbage forsvinder aldrig. Det samme gælder Susanne Simmelsgaard, som har haft kræft i bugspytkirtlen.
Livslang frygt
Veninderne er kommet nærmere hinanden efter sygdommen. Det er også det eneste gode, der er ved det. - Det er en livslang frygt, man har. Man håber også... håber, at det ikke kommer igen for at tage livet af mig, siger Susanne Simmelsgaard.Nu lyder startskuddet og de første løbere bevæger sig afsted på den røde rundstrækning. De yngste piler afsted, mens de ældre tager den mere med ro. Bagerst og i de yderste baner kommer dem, der bruger kræfterne på at gå turen rundt og rundt i 24 timer.









