Farvel og tak for i år. Livredderne pakker sammen på søndag - uanset vejret.
Foto: Chresten Bergh
Foto: Chresten Bergh
Send artiklen Livreddere pakker sammen - i godt vejr til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Livreddere pakker sammen - i godt vejr
Temperaturerne stiger i løbet af denne uge så meget, at årets største badeweekend er lige om hjørnet. Samtidig pakker livredderne på de danske strande sammen. Sæsonen er slut - badevejr eller ej.
I Nordsjælland er det Den Nordsjællandske Kystlivredningstjeneste, der sender livreddere ud på strandene, og her slutter sæsonen af på søndag, når temperaturen spås at nå formidable 30 grader for første gang denne sommer.
- Det er selvfølgelig brandærgerligt, men i sæsonen prøver vi at klæde folk på til at bade ved at minde dem om ikke at bade alene, at de skal svømme langs med stranden o.s.v., siger sekretær for kystlivredningstjenesten, John Mogensen.
Flere relevante nyheder I Nordsjælland er det Den Nordsjællandske Kystlivredningstjeneste, der sender livreddere ud på strandene, og her slutter sæsonen af på søndag, når temperaturen spås at nå formidable 30 grader for første gang denne sommer.
- Det er selvfølgelig brandærgerligt, men i sæsonen prøver vi at klæde folk på til at bade ved at minde dem om ikke at bade alene, at de skal svømme langs med stranden o.s.v., siger sekretær for kystlivredningstjenesten, John Mogensen.
- få nyhedsbrevet
Det er tidligere sket, at livredder-sæsonen i Nordsjælland er blevet forlænget, fordi der var udsigt til decideret hedebølge fra midt i august.
- Efter to dage begyndte det så at sile ned, men det kunne være superlækkert med livredning fra 1. juni til 1. september, siger John Mogensen.
Det er imidlertid et økonomisk spørgsmål, om det kan lade sig gøre at udvide livreddernes sæson, og det bliver i givet fald de nordsjællandske kommuner, der skal finde penge til en længere sæson.
En mulighed kunne være udelukkende at sende livredderne ud i weekenderne frem til 1. september, men her peger John Mogensen på, at det vil øge risikoen for hærværk mod livredder-tårnene på hverdagene, hvor de så vil stå tomme.
TrygFonden har livreddere på 31 strande landet over. Deres sæson begyndte 25. juni og slutter også på søndag. Bortset fra i de københavnske havnebade, hvor der er livreddere en uge mere.
- Vi vil selvfølgelig rigtig gerne gøre alt, hvad vi kan, for at vores livreddere gør maksimal nytte, men der er flest mennesker på strandene i skolernes sommerferie, og livredderne skal i gang med studier og holde ferie, siger områdechef for sikkerhed i TrygFonden, René Højer.
- Du skal altid kunne regne med, at vi er der i sæsonen, fortsætter han og minder om, at livredderne ikke mindst har brugt de otte uger på strandene til at informere de folk, der trods alt har været, om sikkerhed ved badning.
- Jeg vil ikke afvise, at vi kan løse det på en eller anden måde, men det er et stort, seriøst og tungt setup, tilføjer René Højer.
Sæsonen skal ligge fast på forhånd og ikke ændres af det danske sommervejrs luner.






