Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Sport
09. februar 2012
Sport - 19. marts 2010 13:29
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Liverpool og Agger møder Benfica til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Liverpool og Agger møder Benfica

Portugisiske Benfica er kvartfinalemodstanderen for Daniel Aggers Liverpool i Europa League. Valencia og Atlético Madrid mødes i et rent spansk opgør.
Daniel Agger og Liverpool skal besejre den portugisiske storklub Benfica over to kampe, hvis englænderne vil videre til semifinalen i Europa League. Det blev en kendsgerning ved fredagens lodtrækning i Nyon, Schweiz.

Liverpool skal først til Benfica den 1. april, mens Agger og co. har hjemmebane i returopgøret en uge senere. Vinderen af Benfica-Liverpool møder i semifinalen et spansk hold i form af enten Valencia eller Atlético Madrid.

Thomas Kahlenbergs Wolfsburg møder engelske Fulham, som yderst overraskende besejrede den italienske storklub Juventus i 1/8-finalen, selvom Fulham på et tidspunkt i torsdagens returkamp i London samlet var bagud 1-4.

Hamburger SV, som kan se frem til en finale på holdets egen hjemmebane, hvis de når så langt, møder i den sidste kvartfinale Standard Liege.

Finalen spilles den 12. maj.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Sport



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Se fodbold på web-tv
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk