Foto:
Send artiklen TMS Ringsted taber med fem til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
TMS Ringsted taber med fem
TMS Ringsteds håndboldherrer tabte søndag eftermiddag et vigtigt skridt i topstriden i 1. divison, da holdet på udebane tabte 31-26 til HC Midtjylland.
HC Midtjylland er for tiden truet på eksistensen, og kampen mod TMS er en støttekamp for fremtidens herrehåndbold i Herning. 1. marts skal økonomien være på plads, ellers lukker klubben. Det var dog ikke til at se på spillerne, som kæmpede hårdt for sejren.
TMS virkede derimod nervøse og var bagud hele første halvleg.
Efter pausen fik udeholdet bedre fat, men alt for mange fejl gjorde, at det hele tiden var lige ved og næsten. Udligningen kom aldrig, og kampen sluttede altså med et femmålsnederlag.
Flere relevante nyheder HC Midtjylland er for tiden truet på eksistensen, og kampen mod TMS er en støttekamp for fremtidens herrehåndbold i Herning. 1. marts skal økonomien være på plads, ellers lukker klubben. Det var dog ikke til at se på spillerne, som kæmpede hårdt for sejren.
TMS virkede derimod nervøse og var bagud hele første halvleg.
Efter pausen fik udeholdet bedre fat, men alt for mange fejl gjorde, at det hele tiden var lige ved og næsten. Udligningen kom aldrig, og kampen sluttede altså med et femmålsnederlag.
Læs om kampen i live-tekst her
- få nyhedsbrevet








Tror bare at det at folk kunne følge med her også ville lokke dem til at komme ud på stadion...
+ at det ville være muligt for dem, der en gang imellem er forhindret i at være på stadion, at følge med.
Sport skal ses LIVE! :-)