Foto:
Send artiklen Letbane i Høje-Taastrup til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Letbane i Høje-Taastrup
2 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Høje-Taastrup: Høje-Taastrup skal ikke betale så meget til den nye letbane, hvis ikke borgerne får glæde af den.
Det mener i hvert fald de lokale konservative, som derfor foreslår, at den planlagte letbane fortsætter ind i Høje-Taastrup Kommune, skriver DAGBLADET Roskilde.
Økonomiudvalget skal tirsdag behandle et forslag om en kommunal medfinansiering af en kommende letbane fra Lyngby til Ishøj.
For Høje-Taastrup Kommunes vedkommende lyder forslaget om en medfinansiering på 3,2 millioner kroner om året de næste 50 år. Administrationen i Høje-Taastrup mener dog, at det er for stort et beløb, da den planlagte letbane ikke direkte kommer til at betjene borgerne, da letbanen ikke løber igennem Høje-Taastrup Kommune.
Flere relevante nyheder Det mener i hvert fald de lokale konservative, som derfor foreslår, at den planlagte letbane fortsætter ind i Høje-Taastrup Kommune, skriver DAGBLADET Roskilde.
Økonomiudvalget skal tirsdag behandle et forslag om en kommunal medfinansiering af en kommende letbane fra Lyngby til Ishøj.
For Høje-Taastrup Kommunes vedkommende lyder forslaget om en medfinansiering på 3,2 millioner kroner om året de næste 50 år. Administrationen i Høje-Taastrup mener dog, at det er for stort et beløb, da den planlagte letbane ikke direkte kommer til at betjene borgerne, da letbanen ikke løber igennem Høje-Taastrup Kommune.
- få nyhedsbrevet
Og den vurdering er Kurt Scheelsbeck enig i.
- Det er helt indlysende, at letbanen vil give et meget tiltrængt løft til den kollektive trafik. Men jeg finder det ikke rimeligt, at borgerne i Høje-Taastrup Kommune skal være med til at finansiere projektet, når letbanen ikke kommer igennem vores kommune. Hvis vi skal investere i letbanen, så burde både Ballerup, Gentofte og Københavns Kommuner også deltage med et tilsvarende beløb som os. Disse kommuner kan også - som Høje-Taastrup - betegnes som "periferi-kommuner" til letbanen, siger Kurt Scheelsbeck (K), der som medlem af Folketinget har argumenteret for letbanen.
Han har derfor foreslået en udvidelse af letbaneprojektet, som ville gøre det langt mere interessant for Høje-Taastrup Kommune at deltage i en finansiering af letbanen.
- Mit forslag går på, at letbanen forlænges til Høje Taastrup Station fra den planlagte endestation i Ishøj. Når vi nu har tabt slaget om det 5. spor på vores jernbanestrækning, så betyder det, at vores borgere om nogle år skal tage til Ishøj for at komme videre til Køge, hvis de skal med de internationale tog. Derfor vil en hurtig letbane-forbindelse til Ishøj være en rimelig løsning. Der er også et meget stort passagerpotentiale til denne forbindelse, når Copenhagen Marked (Grøntorvet, red) om få år etablerer sig vest for Høje-Taastrup, siger Kurt Scheelsbeck til DAGBLADET Roskilde.








