Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Lejre
24. maj 2012
Foto: Robert Dumong
Lejre - 26. januar 2012 09:40
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Lena Holm Jensen valgt med fuld opbakning til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Lena Holm Jensen valgt med fuld opbakning

2 har anbefalet denne artikel
KIRKE SÅBY: Der var ingen modkandidater og fuld opbakning, da Lena Holm Jensen blev valgt onsdag aften som spidskandidat for Venstre i Lejre til det kommende kommunalvalg. Det skete, da partiet holdt opstillingsmøde i Kirke Såby Forsamlingshus.

Det skriver DAGBLADET Roskilde torsdag. Der var god stemning i forsamlingshuset, som var fyldt til bristepunktet, og der er næppe tvivl om, at Venstre i Lejre fremover stiller sig bag deres nye borgmesterkandidat.

Formanden for Venstres bestyrelse, Carsten Helles Rasmussen beskrev den nye start, det er, at partiet nu har valgt en politisk leder. Bestyrelsen har enstemmigt peget på hende, og formanden begrundede dette med, at Lena Jensen har evnen til hurtigt at sætte sig ind i sagerne og at hun har god indsigt i det kommunale system efter 10 år som folkevalgt.

- Hun viser ansvarlighed og åbenhed og forstår at lytte til mennesker. Og så er vi overbevist om, at hun kan blive en fremragende borgmester, sagde Carsten Rasmussen.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Lejre



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen