Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Lejre
24. maj 2012
Foto: Agnete Vistar
Lejre - 17. februar 2012 08:52
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Lejre lander på struktur med to rådhuse til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Lejre lander på struktur med to rådhuse

2 har anbefalet denne artikel
LEJRE/HVALSØ/LYNDBY: Lejre Kommune ser ud til at være på vej til at have to rådhuse i stedet for tre. Det skriver DAGBLADET Roskilde fredag.

Efter at have studeret en række scenarier er et flertal i økonomiudvalget nået frem til, at det nuværende rådhus i Hvalsø skal udbygges med en helt ny fløj. Både dette rådhus og rådhuset i Allerslev skal renoveres og ombygges, så der bliver flere kontorpladser og mødelokaler.

Desuden skal der anlægges en mængde nye parkeringspladser ved de to rådhuse, især i Lejre, hvor problemet med for få p-pladser allerede er akut.

Den nye rådhusstruktur vil automatisk medføre, at rådhuset i Lyndby rømmes. I forvejen ligger der en beslutning om, at bygningerne skal sælges.

Et løst overslag på den nye struktur lyder på 20 mio. kroner, men beløbet kan ændre sig. Nu skal kommunalbestyrelsen se på sagen. Det står allerede klart, at de Konservatives ordfører, Grethe Saabye foretrækker en model, hvor al rådhusaktivitet samles på ét rådhus i Hvalsø.

Læs mere i DAGBLADET Roskilde fredag

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Lejre



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen