Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Faxe
10. februar 2012
Landsretten har afvist Danneskiold-Samsøe
Greven blev afvist af landsretten. De tre dommere vil ikke lade greven få prøvet sin stævning mod bestyrelsen og Civilstyrelsen.

Faxe - 26. juni 2009 10:45
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Landsretten har afvist Danneskiold-Samsøe til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Landsretten har afvist Danneskiold-Samsøe

GISSELFELD: Erik greve Danneskiold Samsøe gik forgæves til Østre Landsret i et fornyet forsøg på at kunne blive som overdirektør. Landsretten afviste fredag formiddag overhovedet at tage sagen.

Dermed har Østre Landsret afgjort, at greven ikke får retten til at vurdere, om den nuværende bestyrelse for Gisselfeld er ulovlig. Han får heller ikke mulighed for at få prøvet, om han og familien i årevis var udsat for en hetz af en gren af familien, og at det skulle være den reelle årsag til, at han blev afsat som overdirektør.

Greven ønskede i formiddag ikke at udtale sig, da han gerne vil tale med sin advokat Christian Harlang først.

Han har tidligere bekendtgjort, at han vil gå hele vejen til Højesteret, hvis han blev afvist i Østre Landsret.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Faxe



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk