Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Greve
24. maj 2012
Foto:
Greve - 18. februar 2011 08:43
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Kun få ledige lejligheder i Askerød til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Kun få ledige lejligheder i Askerød

1 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Hundige:Efterspørgslen på lejlighederne i Askerødbebyggelsen stiger markant. Forklaringen skal ifølge borgmester Hans Barlach findes i den positive udvikling i området.

- At antallet af tomme lejligheder i Askerød er faldet fra 35 til 5, er et positivt tegn på, at arbejdet med at udvikle området nytter. Vi skal fastholde og udvikle den positive tendens i hele Greve Nord sammen med Greve Nord Projektet, boligforeningerne og alle de andre interessenter og frivillige ildsjæle, som gør en stor forskel for området, siger Hans Barlach til DAGBLADET Roskilde.

Borgmesteren er desuden en stor tilhænger af planerne vedrørende nedrivning af nogle boligblokke i området for at give lys og luft og for at gøre det hele mere åbent og attraktivt.

De udlejede lejligheder betyder også, at Greve Kommune ikke mister penge på at skulle betale husleje for tomme lejligheder til boligselskabet.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Greve



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen