Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Hillerød
07. februar 2012
Kulturen undgik blodbad
Hillerød Kunstdage er en saga blot efter kommunens seneste besparelser.

Hillerød - 10. september 2010 08:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Kulturen undgik blodbad til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Kulturen undgik blodbad

Hillerød: - Der er blevet skåret i kulturen, men et blodbad blev det ikke.

Sådan siger formand for Kultur- og Idrætsudvalget Peder Bisgaard (S) til Frederiksborg Amts Avis, når han skal vurdere sit udvalgsområde med kultur og idræt.

- Overordnet set hviler øjnene på området, når der skal spares, fordi det langt hen ad vejen er kan-udgifter, som jo ikke er det samme som udgifter til børn, gamle og skoler. Jeg var nervøs for en ren massakre, og jeg er da ked af nogle af de ting, der er sparet, ligesom jeg er glad for ting, der er friholdt, siger udvalgsformanden.

En af de fire kulturelle fyrtårne er sparet væk, idet 400.000 kroner - med 100.000 kroner til hver - er blevet reduceret til det halve. Nu skal Mastodonterne, New Note Festivalen og Kulturnatten dele 200.000 kroner, mens Kunstdagene ikke får penge i 2011 og sikkert derfor forsvinder.

- Jeg er ked af, at vi skærer i kulturkontrakterne, hvor vi havde fire fyrtårne til at brande Hillerød. Det er lidt ærgerligt, og umiddelbart er det skidt, at vi fjerner driftsmidler fra Støberihallen (350.000 om året, se gårsdagens avis, red.), men det ville nok være kommet alligevel. Til gengæld er jeg glad for, at vi undgår nedskæringer på musikskolen og på Frivilligcentret og meget glad for, at vi fastholder idrættens dag, siger udvalgsformanden.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Hillerød



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk