Send artiklen Krak vil udløse kulegravning af Amagerbank til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Krak vil udløse kulegravning af Amagerbank
Statsselskab parat til at iværksætte en advokatundersøgelse af Amagerbanken bestyrelse og direktion, hvis banken kollapser.
Amagerbankens bestyrelse og direktion kæmper ikke bare mod tiden for at skaffe 750 millioner kroner og dermed redde banken fra et krak.
Dagbladet Børsen skriver, at bankens ledelse også slås mod udsigten til en omfattende advokatundersøgelse, hvor såvel bestyrelse som direktion risikerer at få erstatningssager på nakken som følge af de dispositioner, som de seneste år har bragt Amagerbanken på afgrundens rand.
Flere relevante nyheder Dagbladet Børsen skriver, at bankens ledelse også slås mod udsigten til en omfattende advokatundersøgelse, hvor såvel bestyrelse som direktion risikerer at få erstatningssager på nakken som følge af de dispositioner, som de seneste år har bragt Amagerbanken på afgrundens rand.
- få nyhedsbrevet
Det står nemlig klart, at statens skraldespandsselskab for krakkede banker,
Finansiel Stabilitet, vil iværksætte en advokatundersøgelse af Amagerbankens bestyrelse og direktion.
Undersøgelsen skal klarlægge, om der kan gøres et erstatningsansvar gældende over for bankens ledelse, hvis banken ender med at kollapse og derved tvinges ind under det statslige skraldespandsselskab.
- Udgangspunktet for alle banker, der kommer ind under Finansiel Stabilitet, er, at de undergår en advokatundersøgelse. Det startede med Roskilde Bank, så har vi haft Løkken Sparekasse, EBH Bank og senest Fionia Bank. Netop nu mangler vi at se resultaterne af advokatundersøgelserne for Gudme-Raaschou Bank og Capinordic Bank, siger adm. direktør Henrik Bjerre-Nielsen fra Finansiel Stabilitet til Børsen.








