Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Næstved
04. februar 2012
Næstved - 29. juli 2010 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Koordineringen har slået fejl til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Koordineringen har slået fejl

Bagere tør godt holde ferielukket, selvom der er en risiko for, kunderne får smag for konkurrentens kanelsnegle. Sådan fungerer det ikke blandt ørelæger i området, selvom de også er selvstændige erhvervsdrivende.

Region Sjælland har en såkaldt forsyningsforpligtigelse, når det gælder den lægelige betjening af borgerne. Pressechef René Brodin oplyser, at den regionale stab af øre-specialister ikke har valgt at annoncere med sommerferieplanen i offentligheden. Det gør man ellers i Region Hovedstaden.

"Så vidt muligt"

- Der findes en landsoverenskomst mellem de danske speciallæger og Danske Regioner. I Region Sjælland har vi lavet aftaler med ørelægerne om, de så vidt det er muligt, koordinerer ferieplanerne. Man forsøger løbende at få forbedret aftalerne, og det ville være ideelt, hvis der ikke var langt mellem ørelægerne i ferieperioderne, siger René Brodin.

Sjællandske spørger om det er korrekt, at antage at feriekoordineringen har slået fejl, når der ikke er en ørelæge åben på hele Sydsjælland. Det spørgsmål får vi ikke noget konkret svar på.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Næstved



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Se web-tv fra Næstved
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk