Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Næstved
24. maj 2013
e-avisen
kontakt os
nyhedsbrev
billedserier
tv
debat

Flot ser hun ud, det gamle Kongeskib fra 1931
Foto: Thomas Olsen
Næstved - 04. september 2012 09:37
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri Web-TV

Send artiklen Kongeskibet fik klemt sig igennem bro til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Kongeskibet fik klemt sig igennem bro

1 har anbefalet denne artikel
Klokken 08.50 præcis gled Kongeskibet Dannebrog ind i Karrebæksminde Fjord og gennem den åbne græshoppebro. Skolebørn fra Karrebæk Skole og nysgerrige lokale stod og sad klar med flag og hurra-håb, og de blev ikke skuffede. Øverst på broen stod et smilende regentpar og vinkede ned til de mange fremmødte, der var begejstrede for det kongelige besøg.

Regentparret er hele dagen på officielt by-besøg i Næstved som en del af deres årlige sommertogt. Klokken 10 ankommer skibet til Næstved Havn, hvor dronningen og prins Henrik modtages af statsforvaltningsdirektør, stiftamtmand Helle Haxgart, hr. Peter Haxgart, borgmester Carsten Rasmussen, fru Lisbeth Rasmussen og viceborgmester Linda Frederiksen.
Kongeskibet fik klemt sig igennem bro
Regentparret vinkede naturligvis fra dækket
Foto: Thomas Olsen

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Næstved

NETDEBATTEN ( 3 indlæg )
260 dage siden
262 dage siden
Kære Camilla, at være journalist er én ting, men at være en GOD journalist, det kræver sin M/K. At berette seriøst og og uden fordomme mod nogen, kan til tider være svært endog kompliceret, når man ikke ved hvad man snakker om.
Din artikel om Dannebrog gik direkte i hjertekulen, med røde knopper til følge. Ved du slet ingenting ? Var det bare venstrehåndsarbejde der skulle gøres ? Er du ligeglad med alt og alle ? Hvis ja, så find et andet job, for du er ikke en underholdene skribent, du "ser" ingenting.

1. skriver du at Kongeskibet "fik klemt sig igennem bro"....NEJ det gjorde den ikke. Der var rigelig plads, den flotteste éntre...lydløs og med solen tilpas fremme, gled den stolt gennem menneskemængden i godt humør.

2. så skriver du at vi er "Nysgerrige" hernede ????? Næh, min pige....vi er INTERESSEREDE i hvad der sker i vores lokale samfund.

3. så stod regentparret IKKE på dækket...de stod på BROEN ( ikke at forveksle med vores udmærkede spisested)

4. hvor har du i hele landet set sådan en velkomst med egen sang (Karrebæksmindesangen) og med humør og glæde og flag ????
vi er trods alt et lille samfund uden de store midler.

5. vær stolt over det du så og fortæl det til dem der ikke kunne være der.....se det er DIN opgave.

Mvh.
Vibeke Holde
262 dage siden



Kontakt redaktionen
Se web-tv fra Næstved
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk