Foto: Allan Nørregaard.
Send artiklen Konfirmander får langt til præsten til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Konfirmander får langt til præsten
Andre læsere anbefaler:
Når det næste hold konfirmander skal begynde til undervisning, bliver vejen mellem skole og sognepræst længere end tidligere.
For når skolestrukturen træder i kraft efter sommerferien, skal elever fra Blistrup, Ramløse og Tingbakkeskolen skifte skole efter 6. klasse - men de skal fortsat konfirmeres i deres lokalområde, flere kilometer fra de nye skoler i Gilleleje, Helsinge og Græsted. Tina Buchwald, sognepræst i Blistrup, spekulerer derfor på, hvordan undervisningen skal planlægges.
- Jeg skal have set på busruterne. Jeg skal nok have to hold, som jeg plejer, der skal hertil fra Gilleleje. Undervisningen plejer at ligge mellem 8 og 9.30 og så igen et hold fra klokken 14, siger præsten, der gerne vil beholde morgenundervisningen.
Flere relevante nyheder For når skolestrukturen træder i kraft efter sommerferien, skal elever fra Blistrup, Ramløse og Tingbakkeskolen skifte skole efter 6. klasse - men de skal fortsat konfirmeres i deres lokalområde, flere kilometer fra de nye skoler i Gilleleje, Helsinge og Græsted. Tina Buchwald, sognepræst i Blistrup, spekulerer derfor på, hvordan undervisningen skal planlægges.
- Jeg skal have set på busruterne. Jeg skal nok have to hold, som jeg plejer, der skal hertil fra Gilleleje. Undervisningen plejer at ligge mellem 8 og 9.30 og så igen et hold fra klokken 14, siger præsten, der gerne vil beholde morgenundervisningen.
- få nyhedsbrevet
- Det ville være trist at have dem to eftermiddage om ugen, fordi det ville gå ud over andre ting i kirken, såsom begravelser, siger hun.
Hun er nervøs for, at konfirmanderne mister tilknytningen til deres eget sogn, eller ligefrem vælger at blive konfirmeret i Gilleleje i stedet, når de fremover skal tage bussen mellem skole og konfirmandundervisningen.
- Det er meget følsomt. Jeg synes, de skal lære deres sogn og sognegård at kende, men hvis de skal gå til konfirmand i Gilleleje, bliver det svært.
Jeg vil gerne samarbejde med præsterne i Gillleleje, men spørgsmålet er, hvordan vi bevarer tilknytningen til sognene.
- Man kunne frygte, at de skifter til et andet sogn, siger hun.
Skolelederne og provst Birgit Hasselager er opmærksomme på problematikken og vil drøfte sagen for at afklare, hvordan man kan tilrettelægge undervisningen bedst muligt fremover. Birgit Hasselager er dog ikke bekymret.
- Jeg har aftalt et møde med skolelederne i de to kommuner i Frederiksværk Provsti, og så må vi se, hvordan det hele kan gå op i en højere enhed. Jeg er ikke bekymret. En del af det, vi har med i en løsningmodel, er netop at undgå, at de mister tilknytningen til deres eget sogn, siger hun.
Hendes egne sognebørn i Søborg går i skole i Gilleleje. Og her finder konfirmanderne selv til Søborg, mens en taxa betalt af kirken transporterer dem til Gilleleje bagefter.
- Det har fungeret fint i de 25 år, jeg har været her, siger Birgit Hasselager.









