Foto: Robert Andersen
Send artiklen Kommune sender campingplads til inkasso til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Kommune sender campingplads til inkasso
Andre læsere anbefaler:
Skælskør: Kort efter at forpagterparret på Skælskør Nor Camping, Sussi Klein og Lars Kronborg, fik den gode nyhed om, at campingpladsen ikke skulle lukkes alligevel, dukker der igen sorte skyer op i horisonten.
Parret er sendt til inkasso af Slagelse Kommune, der mener, at parret skylder forpagtningsafgift for tre år.
Det er fra 2007, 2008 og 2009, og det drejer sig om ca. 350.00 kroner, Slagelse Kommune mener at have tilgode.
Det fortæller næstformand i kultur- og fritidsudvalget Anders Nielsen (A).
Flere relevante nyheder Parret er sendt til inkasso af Slagelse Kommune, der mener, at parret skylder forpagtningsafgift for tre år.
Det er fra 2007, 2008 og 2009, og det drejer sig om ca. 350.00 kroner, Slagelse Kommune mener at have tilgode.
Det fortæller næstformand i kultur- og fritidsudvalget Anders Nielsen (A).
- få nyhedsbrevet
- Jeg har talt med forvaltningen, som fortalte, at nu var sagen indgivet til inkasso, siger næstformanden.
Forpagterparret har i år - ifølge Anders Nielsen - indbetalt forpagtningsafgiften for 2010, men mangler stadig for de tre foregående år.
Kommunens jurister mener, sagen er klokke klar efter at have gennemgået billagene.
Driftleder i kultur- og fritidsforvaltningen Kim Sannemand Larsen, der har haft kontakten til Sussi Klein og Lars Kronborg på kommunens vegne, har ingen kommentarer. Han må ikke, fordi det er en person sag.
Luk dem
Næstformand i Kultur- og Fritidsudvalget Anders Nielsen kan ikke forstå, at det har været muligt at komme til at skylde så mange penge, men han glæder sig over, at der nu bliver ryddet op.Hvis det stod til ham, var både Bildsø Camping og Skælskør Nor Camping solgt eller lukket for længst.
- De er jo underskudsforretninger, og det er konkurrenceforvridende, siger han.
Han mener ikke, det er rimeligt, at kommunens borgere skal være med til at betale for driften af pladserne.
- Det var jo derfor, vi i kultur- og fritidsudvalget indstillede til økonomiudvalget, at kommunen skilte sig af med dem, siger han.
Det har økonomiudvalget dog valgt at sidde overhørig og besluttede for nylig at drive campingpladserne videre.
Glæden var stor blandt fastliggerne, da det kom frem, at Skælskør Nor Camping fortsætter.
Nu ser det ud til, at Sussi Klein og Lars Kronborg må gøre klar til endnu en kamp for at beholde Skælskør Nor Camping. Bagerst fra venstre er det: Erling Assendrup, Vagn Jönsson, Erik Larsen og Erik Rostock. Forrest fra venstre: Sussi Klein, Karen Jönsson, Lone Assendrup. Vita Møller og Jytte Larsen.
Foto: Robert Anderen
Foto: Robert Anderen











Til din kommentar vedr. Anders Nielsens udtalelser i Sjællandske 13.8.2011, kan vi oplyse dig og andre borgere om, at vi som forpagtere igennem 10 år har betalt hele driften af Kildehuset og campingpladsen herunder el,gas,vand,renovation,annoncering,abonnementer,græsslåning og at forpagtningsafgiften er hensat idet vi har foretaget en lang række forbedringer og vedligeholdelsesudgifter, der iflg. kontrakten, skulle betales af kommunen.Dette har vi gjort fordi vi jo alle som brugere i kommunen, har svært ved, at komme igennem. Fx står der i vores kontrakt, at kommunen skal vedligeholde nagelfast udstyr. Og hvad mener du om, at skulle forklare campisterne, at de desværre ikke kan komme i bad fordi en varmtvandsbeholder er stået af efter 15 års brug og at kommunen først skal træffe beslutning om økonomien, før en udskiftning kan finde sted.
Det er ALTSÅ ikke de korrekte oplysninger Anders Nielsen udtaler sig om til avisen.Og her er endnu et punkt som han ikke har sat sig ordentligt ind i: Han har tavshedspligt om enkeltpersoner/virksomheders økonomiske forhold og må som deraf ikke udtale sig!