Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Lejre
21. maj 2013
e-avisen
kontakt os
nyhedsbrev
billedserier
tv
debat

Borgmester Mette Touborg har endnu været tavs om, hvorvidt hun vil stille op som formand for SF
Foto: Hans Jørgen Johansen
Lejre - 09. september 2012 15:05
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Kommentator: Aukens nej er Lejre-borgmesters store chance til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Kommentator: Aukens nej er Lejre-borgmesters store chance

1 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Tidligere søndag meldte miljøminister Ida Auken sig ud af kampen om at blive SFs næste formand, da hun på sin Facebook-profil skrev, at hun ikke er kandidat, fordi hun er tilfreds og glad for sin ministerpost.

Dermed kan vejen være banet for partiets næstformand, Lejres borgmester Mette Touborgs, siger BTs politiske kommentator Lotte Hansen.

- Der har været en blå-grøn akse i SFs ledelse, hvor Thor Möger Pedersen, Astrid Krag og Villy Søvndal har stået i spidsen for de blå - eller højrefløjen - og Ida Auken var en repræsentant for de grønne. Men den røde del af ledelsen - altså venstrefløjen i partiet - har trods alt kunne se Ida Auken som en kompromis-kandidat. Men nu hvor hun har trukket sig, så har de ikke nogen tilbage, og de bakker ikke op om Astrid Krag. Så der er et stort pres på Mette Touborg nu for at få hende til at stille op, siger Lotte Hansen til BT.

Mette Touborg kan være en, som partiet samler sig om.

- Hvis den røde fløj kan finde ud af at samle sig om en person, for eksempel Mette Touborg, så får hun et stærkt kandidatur, nu hvor Ida Auken er ude, fordi hun vil kunne trække stemmer fra den grønne fløj, siger Lotte Hansen.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Lejre



Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk