Køge Sygehus bliver regionens hovedsygehus i en stærkt udbygget udgave. Det regner de med i Køge.
Foto: Bente Johannessen
Foto: Bente Johannessen
Send artiklen Køge tror på sygehus-sejr til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Køge tror på sygehus-sejr
Andre læsere anbefaler:
Sjælland: Efter regionens to borgermøder om sygehusplanen i Roskilde og Næstved har de to byer fået markeret sig godt og grundigt. På mødet i Næstved lovede de førende regionspolitikere endda nye beregninger af tilgængeligheden til et nybygget hovedsygehus i Næstved. Det får dog ikke regionsrådsmedlemmer fra Køge til at tvivle på, at hovedsygehuset ender i deres by, fordi den ligger godt trafikalt, befolknings-underlaget er stort, og det kan lade sig gøre at skaffe læger fra hovedstads-området.
- Hvis man lægger det alle andre steder end i Køge, lukker regeringen pengekassen i. Beslutningen er taget på Christiansborg. Alle parametre peger mod Køge, hvis vi vil give flest mulige borgere den bedste behandling. Og så er det oven i købet den billigste løsning, siger regionsrådsmedlem John Kellberg (løsg.), Køge.
Flere relevante nyheder - Hvis man lægger det alle andre steder end i Køge, lukker regeringen pengekassen i. Beslutningen er taget på Christiansborg. Alle parametre peger mod Køge, hvis vi vil give flest mulige borgere den bedste behandling. Og så er det oven i købet den billigste løsning, siger regionsrådsmedlem John Kellberg (løsg.), Køge.
- få nyhedsbrevet
Regionsrådsmedlem Ole Nybjerg (V), Køge, er enig i, at alt peger på hovedsygehus i Køge.






