Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Køge
10. februar 2012
Køge kan blive vand-kontrolleret af staten
Kontrol og tilsyn med drikkevandet bliver foreslået overtaget af staten. Arkivfoto

Køge - 01. september 2010 12:07
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Køge kan blive vand-kontrolleret af staten til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Køge kan blive vand-kontrolleret af staten

1 har anbefalet denne artikel
Køge: I kølvandet på fundet af E.Coli-bakterierne i Køge Vandværks vand har miljøordførerne fra S og SF nu foreslået, at staten skal overtage kontrol og tilsyn af drikkevandet eller alternativt sende et rejsehold ud, der kan hjælpe kommunerne med tilsynet af landets vandværker. Det skriver DAGBLADET Køge.

Men umiddelbart ser det ikke ud til, at den idé bliver gennemført.

Mens miljøminister Karen Ellemann (V) mener, at det er beklageligt, at der har været problemer med Køges vand, så afviser hun at tage kontrollen af drikkevandet fra kommunerne. I følge TV2 Lorry mener hun tilgengæld, at der skal strammes op på området.

Natur- og miljøchef i Køge Kommune, Bjarne B. Svendsen, mener også, at en stramning af reglerne kan være den rette løsning.

- Umiddelbart vil jeg tro, at der bare skal laves om på miljøministeriets vejledning på området. Vejledning angiver, hvor mange og hvor ofte der skal tages vandprøver. Og den vejledning følger vi i kommunerne. Man kunne jo skrive ind i den samme vejledning, at rentvandstankene skal inspiceres af en sagkyndig eksempelvis hvert femte år, siger Bjarne B. Svendsen.

Han understreger samtidig, at det er vigtigt, at der skal være balance i kontrollen. Det er nemlig brugerne af vandet, der kommer til at betale for ekstra kontrol og tilsyn.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Køge



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Læs også Køgenu.dk
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk