Tyve på jagt efter kobberet i el-ledninger klippede strømtilførslen til et område i Næstved. Dødsensfarligt, siger politiet.
Send artiklen Kobbertyve løb med strømmen til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Kobbertyve løb med strømmen
2 har anbefalet denne artikel
Tyve på jagt efter kobberet i elledninger klippede strømtilførslen til et område i Næstved. Dødsensfarligt, siger politiet.
Ukendte gerningsmænd skar natten til lørdag flere elledninger ned fra master på Kanalvej i Næstved.
Ifølge politiet var det tilsyneladende jagt på kobberet i ledningerne, der kastede tyvene ud i den spektakulære manøvre.
- Der er jo strøm i de ledninger, så det er altså dødsensfarligt. Men tilsyneladende er der ikke nogen, der er kommet til skade, siger vagtchef Anders Mikkelsen ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
Flere relevante nyheder Ifølge politiet var det tilsyneladende jagt på kobberet i ledningerne, der kastede tyvene ud i den spektakulære manøvre.
- Der er jo strøm i de ledninger, så det er altså dødsensfarligt. Men tilsyneladende er der ikke nogen, der er kommet til skade, siger vagtchef Anders Mikkelsen ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
- få nyhedsbrevet
Kobberjagten betød, at flere beboere i området lørdag kontaktede elselskabet, da kaffemaskinen ikke virkede.
Der er tidligere eksempler på, at tyve render med kabelruller for at få fingre i kobberet i ledningerne.
- Men det hører altså til sjældenhederne, at man ligefrem begynder at skære ledningerne ned. Vi har i hvert fald ikke oplevet det før, siger Anders Mikkelsen.
Banedanmark har tidligere meldt om kobbertyve på både Fyn og Sjælland, hvor de strømførende kabler til bl.a. S-togene er blevet skåret ned.






