Send artiklen Kloakvandet står i flere kældre til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Kloakvandet står i flere kældre
1 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Ringsted: Falck i Ringsted er torsdag eftermiddag igang med at suge vand i foreløbig seks kældre efter det ret massive regnvejr, som ramte Ringsted i en times tid fra lidt i klokken 15.
- Jeg kører lige nu til seks opgaver i bymidten. De handler alle sammen om, at kloakvandet står op i folks kældre, fordi kloakkerne ikke kunne følge med, siger redningsvagt Ole Thøger Hansen fra Falck her kort før klokken 17.
Ole Thøger Hansen forventer at få mere arbejde i takt med, at borgerne kommer hjem fra arbejde og får tjekket deres kældre.
Flere relevante nyheder - Jeg kører lige nu til seks opgaver i bymidten. De handler alle sammen om, at kloakvandet står op i folks kældre, fordi kloakkerne ikke kunne følge med, siger redningsvagt Ole Thøger Hansen fra Falck her kort før klokken 17.
Ole Thøger Hansen forventer at få mere arbejde i takt med, at borgerne kommer hjem fra arbejde og får tjekket deres kældre.
- få nyhedsbrevet
Hos Ringsted Brandvæsen går det mere fredeligt.
- Vi har fået en enkelt opringning fra en børnehave i sydbyen, hvor de gerne vil have en affugter, siger beredskabschef Søren Hansen.
Børnehaven får besøg af brandvæsenet i morgen, fredag, når det står mere klart, hvor meget vand kloakkerne har "slugt", og hvor meget, der skal suges væk, forklarer han.
Søren Hansen har aftenvagten i dag. Han oplevede regnskyllerne hjemme på Anlægsvej og har kastet et blik på regnmåleren.
- Jeg kan da se, at vi har fået nogle og 40 milimeter, fortæller Søren Hansen.
Det har ikke været muligt at få forbindelse til Midt- og Vestsjællands Politi for at høre, hvad politiet har fået af opgaver i for bindelse med vandmasserne i Ringsted.








