Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Fredensborg
24. maj 2012
Foto:
Fredensborg - 22. marts 2010 20:58
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Klar til at trække affaldsfirma i retten til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Klar til at trække affaldsfirma i retten

Fredensborg: Hvis Nordforbrændings bestyrelse og direktion har troet, at Fredensborg Kommune vil stikke fredspiben ind og acceptere, at regningen for branden på Toelt Losseplads blev sendt retur - ja, så kan de godt tro om igen.

På byrådsmødet mandag aften besluttede et enigt byråd at undersøge, om der er grundlag for at stævne Nordforbrænding i et civilt søgsmål for at få dækket udgifterne til at slukke branden i det enorme affaldsbjerg.

Branden tog 11 dage at slukke og kostede Nordsjællands Brandvæsen godt 800.000 kroner - en regning, som et flertal i Nordforbrændings bestyrelse har afvist at betale, selvom Nordforbrænding opmagasinerede næsten dobbelt så meget affald som tilladt, hvilket besværliggjorde slukningsarbejdet.

- Hvis jeg laver dårlige elektriske installationer derhjemme, kommer mit forsikringsselskab også efter mig, lød det fra Flemming Rømer (DF), inden der fra alle dele af byrådssalen kom fortørnede meldinger over regningen, der skal deles af skatteyderne i Fredensborg og Helsingør Kommuner, hvis ikke Nordforbrænding betaler.

Under debatten understregede borgmester Thomas Lykke Pedersen (S), at han sammen med sin kollega i Helsingør Kommune har fået ført til protokols på det seneste møde i Nordforbrænding, at de to borgmestre har mistillid til direktionen i Nordforbrænding.

- En kompetent ledelse vil reagere på, at der bliver placeret 2500 tons for meget affald på Toelt og kontakte de relevante myndigheder for at finde en midlertidig løsning med brandvagter eller lignende. Og dermed har jeg vist sagt, hvad jeg mener om Nordforbrændings ledelse, bemærkede Thomas Bak (V) i byrådssalen.

Også Hans Nissen var arrig.

- Måske skal vi overveje, om vi kan finde andre at samarbejde med om affald, for Nordforbrænding er jo ikke den eneste aktør på området, konstaterede Hans Nissen (S).

Et synspunkt, der ikke blev afvist.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Fredensborg



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen