Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Køge
08. februar 2012
Klar besked om parkering i Køge
200 borgere deltog i informationsmødet tirsdag aften om byudviklingsprojektet Køge Kyst.

Køge - 10. marts 2010 13:49
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Klar besked om parkering i Køge til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Klar besked om parkering i Køge

KØGE: I fremtiden skal der betales for at parkere i Køge Bymidte. Desuden skal der skabes nye parkeringspladser, hvor 80 procent skal være i enten parkeringskælder eller parkeringshus. Og den nuværende bymidte skal suppleres med et nyt butiksområde.

Det var nogle af de konkrete planer, kommende projektchef for Køge Kyst, Jes Møller tirsdag aften fortalte om ved informationsmødet for Køge Kyst på Tapperiet. Dermed var det ikke kun flyvske udtryk som "bæredygtighed", "borgerinddragelse" og "kultur", de omtrent 200 fremmødte borgere kunne få med hjem og tygge på.

- Bykvaliteten forringes, hvis vi bruger åbne arealer til parkering, derfor skal det være i p-kælder eller p-hus, sagde han og tilføjede, at der i Køge er et udækket potentiale for mere handel.

- Vi vil gerne have 19.000 etagekvadratmeter detailhandel i projektområdet. Men det skal ikke være som et separat, overdækket butikscenter, sagde Jes Møller og understregede, at idéen er, at det nye område skal integreres med den allerede eksisterende bymidte.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Køge



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Læs også Køgenu.dk
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk