Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Roskilde
20. juni 2013
e-avisen
kontakt os
nyhedsbrev
billedserier
tv
debat


Foto: Bjørn Armbjørn
Roskilde - 06. august 2012 15:22
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen Kinesere: Danmark er nuttede huse og ren luft til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Kinesere: Danmark er nuttede huse og ren luft

Gundsømagle: Over 100 kinesiske børn dansede og spillede sig søndag igennem et show for de fremmødte på Gulddyssegård. Børnene kommer fra forskellige egne af Kina og udgør dansegruppen "Little Envoys Walk to World", og det var en speciel oplevelse for dem pludselig at stå på en plæne i Gundsømagle.

- Vi var mere nervøse i dag, end vi plejer at være. Normalt når vi står på en scene, er publikum langt væk, men her sad de lige foran os og kunne se, hvis vi lavede fejl, fortalte 16-årige Qin Zi Yi.

Gruppen har været i Danmark i en uges og havde deres sidste show søndag. De har nået at bide mærke i flere forskellige ting i landet, der ligger cirka 7000 kilometer væk fra deres eget og er omtrent 220 gange mindre end Kina.

- I Beijing er der højhuse over alt, men her kan man se himlen. Det er rart. Jeres huse er også helt små her. De er meget nuttede, lød det fra Zhao Mengdz, der også er 16 år.

Pigerne har også lagt mærke til, at danskerne cykler, mens Beijing er fyldt med biler, og så har de set smukke slotte her, nåede de at fortælle, inden de steg ombord på bussen for at drage videre. Det skriver DAGBLADET Roskilde.
Kinesere: Danmark er nuttede huse og ren luft

Foto: Helle Eriksen

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Roskilde



Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk