Du er her:  Forsiden >> Lokal>> Egedal
02. september 2010
Billede
Projektchef Carsten Verne fra Kristensen Group og Egedals daværende borgmester Svend Kjærgaard præsenterede i august 2007 Kildedal som Nordeuropas største fritids- og oplevelsesområde, og projektet er ikke blevet skrinlagt som resultat af konkursen i moderfirmaet.

Egedal - 12. april 2010 11:37
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Kildedal feriecenter er ikke gået konkurs til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Kildedal feriecenter er ikke gået konkurs

Egedal: Selskabet bag det store feriecenter i Kildedal er alligevel ikke gået konkurs, som sn.dk ellers oplyste tidligere på formiddagen. Det skyldes, at de grunde, der skal huse projektet ikke er ejet af moderfirmaet Kristensen Group A/S. De derimod ejet af en mindre underfirma, som ikke er omfattet af konkursen.

- Derfor fortsætter projektet som planlagt. Det er jeg her til morgen blevet oplyst om af direktør I Kristensen Group A/S, Ole Andersen, fortæller kommunaldirektør i Egedal Kommune Alling Pjetursson.

I fredags erklærede skifteretten i Aalborg Kristensen Group A/S konkurs efter en lang presset periode, hvor der kun blev solgt tre feriehuse sidste år. Sn.dk antog på den baggrund, at feriecenteret i Kildedal var en del af konkursen, da det ikke var muligt at få kontakt til hverken, firma, kurator eller kommune tidligere på dagen.

Tilbage til forsiden  >> Lokal >> Egedal



Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Fotokonkurrence - klik og læs: Skyd en skøn plet fra Sjælland