Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Danmark
04. februar 2012
Kidnappet dansk-tyrker flygter til Danmark
Dansk-tyrkiske Sibel Bilgin blev kidnappet af sin fætter og truet til giftermål. Nu er den 20-årige kvinde flygtet hjem til forældrene i Danmark.

Danmark - 04. september 2010 02:59
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Kidnappet dansk-tyrker flygter til Danmark til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Kidnappet dansk-tyrker flygter til Danmark

Dansk-tyrkiske Sibel Bilgin blev kidnappet af sin fætter og truet til giftermål. Nu er den 20-årige kvinde flygtet hjem til forældrene i Danmark.
Den dansk-tyrkiske pige Sibel Bilgin, der i løbet af sommeren var det helt store samtaleemne, da hendes forældre fortalte til dansk presse, at hun var blevet kidnappet og truet til at gifte sig med sin tyrkiske fætter, er igen hjemme i Danmark, skriver Ekstra Bladet.

Sibel kom til Danmark torsdag aften ledsaget af tyrkisk politi. Ifølge hendes mor Fatmana Bilgin, er Sibel i gennem syv uger, som forældre tidligere har forklaret, blevet truet og tæsket til at lade som om, hun ville giftes med den kriminelle fætter Bayram Karabulut.

- Sibel var dødsensangst for, at de ville slå hende ihjel. Derfor gjorde hun nøjagtigt, hvad de bad hende om. De formåede med deres trusler og ondskabsfuldheder at få vores datter til at opføre et stort skuespil, som satte os andre skakmat, siger Fatmana til avisen.

I midten af juli fortalte forældrene til myndighederne, at datteren var kidnappet. Efterfølgende ringede datteren til forældrene og sagde, at hun havde brug for sit pas.

Den 22. juli talte Sibel med danske medier, hvor hun sagde, at hun ville giftes med fætteren og have hans børn.

Forældrene rejste i starten af august hjem fra Tyrkiet og vidste på daværende tidspunkt ikke, hvad der reelt skete i datterens liv.

- Vi kunne jo ikke gøre noget, efter at hun havde sagt, at hun elskede Bayram og ville giftes med ham, siger Fatmana til avisen.

Sibel, der af forældrene er blevet beskrevet som psykisk skrøbelig, er ifølge moderen blevet brændemærket, voldtaget og truet med en pistol for tindingen under sine syv uger i fangenskab.

- Hun flygtede nærmest fra hus til hus, inden hun fik hjælp fra politiet og den danske ambassade, siger Fatmana, der indtil onsdag ikke havde hørt fra datteren i fem uger, til avisen.

- Både Sibel og vi andre har brug for tid til at samle kræfter. Det har været en meget, meget hård omgang, men vi har hele tiden været overbeviste om, at det ikke var den sande Sibel, der blev i Tyrkiet, siger Fatmana til avisen.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Danmark



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk