Foto: Thomas Olsen
Send artiklen Kendt ølbrygger flytter til Krogerup til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Kendt ølbrygger flytter til Krogerup
Humlebæk: Helsingebryggeren Per Kølster har flyttet sit bryggeri fra økolandbruget Fuglebjerggård til Krogerup Avlsgård.
Fremover vil han arbejde sammen med Aarstiderne A/S, og han har etableret malteri og bryggeri på det gamle mejeri på Krogerup. Det sker sammen med Michael Wilken, Nina Janus og Henrik Kølster. Allerede fredag den 10. februar fra klokken 14 til klokken 18 kan man se bryggeriet og bagefter spise i landkøkkenet på avlsgården.
Per Kølster blev i 2010 hædret med den danske ølpris for sit arbejde med at brygge øl, hvilket han har gjort på Fuglebjerggård siden 2006.
Flere relevante nyheder Fremover vil han arbejde sammen med Aarstiderne A/S, og han har etableret malteri og bryggeri på det gamle mejeri på Krogerup. Det sker sammen med Michael Wilken, Nina Janus og Henrik Kølster. Allerede fredag den 10. februar fra klokken 14 til klokken 18 kan man se bryggeriet og bagefter spise i landkøkkenet på avlsgården.
Per Kølster blev i 2010 hædret med den danske ølpris for sit arbejde med at brygge øl, hvilket han har gjort på Fuglebjerggård siden 2006.
- få nyhedsbrevet








