Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Danmark
10. februar 2012
Danmark - 02. september 2010 22:29
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Katolsk kirke undersøger to præster til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Katolsk kirke undersøger to præster

Den katolske kirke undersøger to præsters forhold nærmere, efter at politiet har afvist at rejse sager.
Selv om politiet i Syd- og Sønderjylland har renset en katolsk præst for mistanke om kriminelt forhold, fortsætter kirken med en såkaldt tjenstlig undersøgelse.

Det oplyser kirkens talsmand, pastor Niels Engelbrecht.

Årsagen til undersøgelsen er fund af "materiale" på præstens computer, oplyser kirken.

Niels Engelbrecht vil ikke udtale sig om, hvad materialet er. Men han forklarer, at det kan give anledning til "betænkeligheder."

- Selv om det ikke er kriminelt eller strafbart, er det i vore øjne noget, som kan give anledning til, at man tænker over, hvad det kan betyde for præstens fremtidige arbejde, siger Niels Engelbrecht.

Præsten må ikke fungere normalt, så længe undersøgelsen står på. Hvornår den er færdig, tør talsmanden ikke udtale sig om.

I øvrigt foregår der for tiden også en anden kirkelig tjenstlig undersøgelse. Den retter sig mod en præst, som er fritaget for tjeneste. Københavns Politi har for nylig afsluttet en sag mod ham med henvisning til, at den var forældet.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Danmark



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk