Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Frederikssund
19. maj 2013
e-avisen
kontakt os
nyhedsbrev
billedserier
tv
debat

- Jeg vil sætte erhvervslivet i centrum og føre en ekspansiv erhvervspolitik, som kan sætte Frederikssund på landkortet. Erhvervslivet er forudsætningen for den kommunale velfærd, og det skal der værnes om, siger Tom Lysgaard, der nu stiller op som borgmesterkandidat for Socialdemokraterne i Frederikssund.
Foto: Malene Koops Grønborg
Frederikssund - 23. august 2012 04:06
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Kamp om borgmesterposten hos Socialdemokraterne til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Kamp om borgmesterposten hos Socialdemokraterne

Andre læsere anbefaler:
Rekorddeltagelse i Aktivstafetten
For bare to uger siden blev det offentliggjort, at borgmester Ole Find Jensen (S) trækker sig som borgmester i Frederikssund, og det fik Tina Tving Stauning, der er Socialdemokraternes gruppeformand i Frederikssund Byråd til at melde sig som borgmesterkandidat for Socialdemokraterne.

Men der kan blive kamp om posten som spidskandidat til borgmesterposten hos Socialdemokraterne, for nu melder fællesledelsesformand for Socialdemokraterne i Frederikssund, Tom Lysgaard, sig også på banen.

- Jeg har de politiske kvaliteter, og et netværk, som skal til for at kunne drive en offensiv dagsorden, som kan skubbe Frederikssund fremad i de kommende år. Jeg har en anderledes profil end Tina Tving Stauning, og jeg synes, at medlemmerne skal have nogen valgmuligheder og høres, når vi skal vælge en, som kan sætte kommunens udvikling i gang i de kommende år, siger han.

Læs meget mere i Frederiksborg Amts Avis torsdag.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Frederikssund



Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk