Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Køge
19. juni 2013
e-avisen
kontakt os
nyhedsbrev
billedserier
tv
debat

Personalet på Restaurant Arken i Køge har fået fingre i en ordentlig krabat af en havtaske.
Foto: Torben Thorsø
Køge - 23. august 2012 14:17
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen Kæmpe fisk landet på Arken til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Kæmpe fisk landet på Arken

1 har anbefalet denne artikel
Køge: Det er enhver lystfiskers store drøm, som torsdag morgen landede på køkkenbordet hos restaurant Arken i Køge.

En havtaske på 23.5 kilo, og et hoved på en halv meters bredde, har sammen med en torsk på 16 kilo vakt begejstring hos indehaver Linné Sommer, der glæder sig til at servere de bedste bidder fra fiskene for dagens gæster.

- Det er altid en speciel følelse at få de store fisk ind - og ingen af os har set dem så store før, siger hun glad og fortæller, at havtasken blev omkring 25 år gammel før den landede i nettet hos en fisker i Norge.

Det skriver DAGBLADET Køge.

Torsken er fanget omkring Langø og derefter transporteret til Køge for at ende på middagsbordet som en del af Arkens fiske- og skaldyrsbuffet.

- Når det er de helt store fisk, som dem her, så ringer de ofte til os, for fiskerne ved, at vi gerne vil have dem - hvorimod det kan være svært for en privat kunde at finde plads til en torsk på lidt over en meter, siger hun med et smil.

Restaurant Arken begyndte at servere fiske- og skaldyrsbuffet sidste år og Linné Sommer fortæller, at køgenserne, og mange andre sjællændere har taget rigtig godt imod muligheden for at komme vidt omkring i skaldyrenes verden.
Kæmpe fisk landet på Arken
En havtaske har nogle drabelige tænder, endda i to sæt, så det er med at være forsigtig når man tilbereder den, fortæller Linné Sommer, der er indehaver af restaurant Arken i Køge.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Køge



Læs også Køgenu.dk
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk