Foto:
Send artiklen Kælderbrand kostede massive sodskader til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Kælderbrand kostede massive sodskader
Roskilde: En kælderbrand medførte onsdag eftermiddag store sod- og røgskader i en villa på Erik Menveds Vej. Det skriver DAGBLADET Roskilde.
Klokken 14.23 gik alarmen hos Roskilde Brandvæsen, hvorefter en indsatsleder og otte brandmænd hastede afsted mod adressen. Husets mandlige ejer var kommet hjem fra en kort tur i supermarkedet, og kunne til sin store forskrækkelse konstatere, at kælderen var fyldt med tyk røg, da han kom hjem.
Da brandfolkene nåede frem til stedet, var flammerne dog næsten gået i sig selv.
Flere relevante nyheder Klokken 14.23 gik alarmen hos Roskilde Brandvæsen, hvorefter en indsatsleder og otte brandmænd hastede afsted mod adressen. Husets mandlige ejer var kommet hjem fra en kort tur i supermarkedet, og kunne til sin store forskrækkelse konstatere, at kælderen var fyldt med tyk røg, da han kom hjem.
Da brandfolkene nåede frem til stedet, var flammerne dog næsten gået i sig selv.
- få nyhedsbrevet
- Ilden var næsten løbet tør for næring, så det handlede mest om efterslukning for vores vedkommende, siger indsatsleder ved Roskilde Brandvæsen Morten Nielsen.
Efterfølgende bestod brandfolkenes arbejdsopgave i at drive røgen ud af ejendommen.
- Vi har sådan en maskine, der nærmest ligner en græsslåmaskine, der vendt på hoved. Der sidder en stor propel i, som vi bruger til at trykke røgen ud fra bygningen, forklarer Morten Nielsen.
Ingen personer kom til skade under branden, men både kælder og stueetage er berørt af den kraftige røgudvikling. Brandårsagen er endnu ukendt.








